top of page

Manevi Danışman Nasıl Olunur

Başvurular Hakkında Bilgiler


-Başvurular, manevi danışman olmak isteyenler tarafından il müftülüklerine yapılmalıdır. Başvurulara, öncelikli olarak din hizmetleri uzmanları, vaizler, Kur'an kursu öğreticileri, imam-hatipler, müezzin-kayyımlar ve öğretmen unvanlarına sahip olanlar başvurabilir.


-Başvurusu kabul edilmeyenler ise 4/B sözleşmeli personel, fahri çalışanlar, yurt dışında görevli olanlar ve yurt dışı din görevlisi sınavında başarılı olanlar ya da benzer durumları olan kişilerdir.


-Manevi danışmanlık görevini üstlenmek isteyen adaylar için asgari yeterlilik şartı, dini yükseköğrenim mezunu veya farklı bir alanda örgün lisans mezunu olmaktır.


-Bu şartları sağlayan ve manevi danışmanlık görevine talip olan adaylar, başvurularını il müftülüklerine yapmalıdır. Bu süreçte başvuru sahiplerinin ilgili belgeleri eksiksiz ve düzenli bir şekilde sunmaları önemlidir.Manevi danışman nerelerde görevlendirilir?


-GSB (Gençlik Spor Bakanlığı) ile TDV (Türkiye Diyanet Vakfı) yurtlarında ve gençlik merkezlerinde öğrencilerin bulunma vakitleri ile programlara katılım durumları dikkate alınarak belirlenecektir.


-GSB ve TDV yurtları ile gençlik merkezlerinde manevi danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmak üzere görevlendirilen personelin günlük çalışma saatleri, öğrencilerin bulunma vakitleri ve yerel şartlar dikkate alınarak belirleniyor.


-GSB ve TDV yurtlarında, kapasitesi 1000 öğrencinin altında olan yurtlarda 1 (bir) manevi danışman, öğrenci sayısı 1000'den fazla olan yurtlarda en fazla 2 (iki) manevi danışman görevlendirilecektir.


-Manevi danışman olarak görevlendirilen personel GSB ve TDV yurtlarında/gençlik merkezlerinde 5 gün esasına göre görev yapacak olup haftanın iki günü izinli olacaktır.

-Görevlendirmeler; 6 (altı) aylık periyotlar şeklinde yapılacak, sonraki dönemlerdeki görevlendirmelerde ilgili personelin verimliliği ve manevi danışman ihtiyacı esas alınacaktır.


-Personelin görevlendirme süreleri içerisinde görevden ayrılma talepleri nakil, hastalık (heyet raporlu), ölüm ve emeklilik haricinde dikkate alınmayacak, talepler görevlendirme süresi bittikten sonra değerlendirilecektir.


-Manevi danışman olarak görevlendirilen personelin asli görev yerine eğitim hizmetleri ve din hizmetlerinin aksaklığa uğramaması için ivedilikle vekil/fahri görevlendirmeleri yapılıyor.


265 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yılda bir kez yapılan bir sınavdır. Bu sınav, ön lisans programını tamamlayan veya tamamlayabilecek durumda olan (dersle

Yazı: Blog2_Post
bottom of page